İlk iki yarışın ardından sezona şimdiden damgasını vuran bir tartışma mevcut: pilotların griddeki yerlerine doğru yerleşememesi.

Beş saniye zaman cezasıyla sonuçlanan bu ihlal, Bahreyn‘de Esteban Ocon‘un, Suudi Arabistan‘da ise Fernando Alonso‘nun başını yaktı.

Bu olayların yaşanmasının en büyük sebebi ise yeni araçlar, nitekim daha uzun burunlar, daha büyük lastikler ve çamurluklar nedeniyle görüş azalmış vaziyette.

Tüm bu faktörlerin ışığında Alonso ve Ocon‘a verilen cezaları mantıksız bulan Vesrtappen, “Aracın görüş açısı gerçekten çok zayıf, muhtemelen bazı pilotların griddeki yerinize doğru yerleşememesine de bu sebep oluyor.”

“Elbette acı verici bir durum, aslında pist sınırlarındaki beyaz çizgiyle biraz aynı. Şu soru sorulmalı: çizginin dışına çıkarak avantaj elde ettiniz mi etmediniz mi? Bence bir noktada bir kurala ihtiyacımız var. İnsanlar bu durumdan faydalanmaya başlarsa durum kötüleşecek, ancak daha iyi ne yapabiliriz bilmiyorum.” dedi.

Cidde‘de galibiyete ulaşan Perez de takım arkadaşıyla aynı fikirde.

Perez,Gridin neresinde durduğunuzu görmek gerçekten zor.”

“Bence biraz abarttım ve çok erken durdum ama aracın içindeyken hiçbir fikriniz olmuyor. Çok mu geride kaldınız ya da çok mu ileri gittiniz bilemiyorsunuz. Şu anda sahip olduğumuzdan daha iyi bir fikir üretebilmek için daha iyi bir görüşe ihtiyacımız var. Bir kuralın olması iyi bir şey ama aynı zamanda bazen kendinizi nerede konumlandırdığınız da şans gibi bir şey.” dedi.

Bu haber ilginizi çekebilir