NBA’de normal sezonu Doğu lideri olarak tamamlayan ve play-offlara büyük umutlarla giren Milwaukee Bucks, ilk turda 1-8 eşleşmesinde Miami Heat‘e elenerek hayal kırıklığı yaşamıştı.

Milwaukee’de bu başarısızlığın faturası ise koç Mike Budenholzer’a kesildi. Adrian Wojnarowski’nin haberine göre; 53 yaşındaki basketbol koçu, Bucks yönetimi tarafından görevinden alındı.

Takımın başında beşinci sezonunu tamamlayan Budenholzer’ın iki yıl, 16 milyon dolarlık sözleşmesi bulunuyordu.

Genel menajer Jon Horst yaptığı açıklamada, “Bu değişiklik kararını vermek çok zordu. Bud, beş sezonda takımımızı 50 yıl sonraki ilk şampiyonluğuna ve istikrarlı bir başarı çağına taşımamıza yardımcı oldu. Bud’ın Milwaukee’de yaratılmasına yardımcı olduğu kazanma kültürü için minnettarız. Bu, bir sonraki şampiyonluğumuza doğru ilerlerken yeniden odaklanmamız ve yeniden enerji kazanmamız için bir fırsat.” dedi.

Budenholzer, NBA’deki koçluk kariyerine San Antonio Spurs‘te Gregg Popovich’in altında başladı. 1999’dan 2007’ye Spurs dört kez şampiyonluk yaşadı.

İlk baş antrenörlük görevi için Atlanta Hawks‘ın başına geçen Bud, beş sezonun ardından 2018 yılında Bucks ile anlaştı. 2021 yılında Bucks, 1971 yılından sonra ilk kez şampiyon olurken takımın başında Budenholzer vardı.

Bu haber ilginizi çekebilir