1995 yılının Haziran ayına geldiğimizde Bursaspor Yönetimi ve Teknik Direktör Nejat Biyediç, dış transferde Ercüment Şahin, Deniz Kolgu, Selim Özer, Levent Devrim, Murat Sözkesen gibi isimleri kadrosuna katmıştı.

Bu isimler önemliydi zira o yıl ilk kez yapılacak İntertoto Kupasında fırtınalar estirecek takım böyle oluşuyordu. Elvir Baliç ve yukarıda saydığım isimler, ayrıca Majid Musisi o yıllara damga vuran futbolculardı.

İntertoto Kupası maçlarının yaz aylarında oynanacak olması nedeniyle Bursaspor sezonu Haziran ayı başında açmış ve 7 Haziran tarihinde Bolu Abant’ta kampa girmişti. O kampı başından sonuna ben de izledim.

BALİÇ İLE SÖZLEŞME SON ANDA YAPILDI

Kampa Elvir Baliç de gitmişti ama Bursaspor O’nunla sözleşme yapamamıştı. Çünkü kadro dışı bırakılan Yusuef ile olan sözleşme feshedilememişti. 15 Haziran tarihinde UEFA’ya kadroların bildirilmesi gerekiyordu.

Sürenin bitimine 5 gün kala yönetim Bursalı siyasilerden yardım istedi ve Bosna Hersek Cumhuriyeti, pasaport için gerekli evrakları İstanbul Başkansolosluğu’na ulaştırdı. Elvir Baliç de Nejat Biyediç ile Abant kampından ayrılıp bir günlüğüne İstanbul’a gitti ve pasaport işlemlerini çözdüler.

Bu arada Yusuef’in de sözleşmesi feshedilmiş ve yabancı kontenjanı açılmıştı. Artık Elvir Baliç’le Bursaspor resmi mukavele yapabilirdi. 13 Haziran 1995 Salı günü Futbol Şube Sorumlusu Nur Öğünç ve Genel Menajer Sinan Bür’ün hazır bulunduğu imza töreninde Elvir Baliç kendisini 4 yıl Bursasporlu yapan mukaveleye imza attı. Aynı anda kaleci İvko Gançev’le de bir yıllık mukavele yenilendi.

UEFA’ya İntertoto Kupası için kadro bildirimine iki gün kala Bursaspor transferi tamamlamıştı.

ABANT KAMPI VE VAKIFKÖY’DE GÖRDÜM Kİ, ERCÜMENT, BALİÇ VE HAKAN KELEŞ ÇOK UYUMLUYDU

O günlerde Bursaspor’u bir gölge gibi takip eden genç bir muhabir olarak gerek Abant kampında gerekse Vakıfköy’deki antrenmanlarda şu görülüyordu; Bursaspor’da müthiş olumlu bir hava vardı. Futbolcular arasındaki diyalog çok iyiydi. Teknik kadro, yönetim ve taraftar üçgeninde de işler pozitifti.

Özellikle Elvir Baliç’in takım içindeki sempatikliği; Ercüment ve Hakan Keleş ile saha içi ve dışında, yine saha içinde Musisi ile uyumu müthiş bir yıldızın doğacağını bize işaret ediyordu.

Nitekim o günlerde Olay Gazetesi’nde yaptığım haberlerde başlıklar da bunu gösteriyor.

K.Hakan-Baliç; Bu ikiliye dikkat!

Ercüment, Baliç, Levent ve Selim; Bu çocuklar tam isabet.

Baliç, Hakan, Ercüment; Vurucu tim!

VE İNTERTOTO KUPASI… BALİÇ İLK KEZ RESMİ MAÇTA FORMA GİYİYOR

24 Haziran 1995 tarihinde İngiltere’de Bursaspor Wimbledon ile İntertoto Kupası’nda ilk maçını oynamış ve Elvir Baliç, 5 ay sadece antrenmanlara çıktığı takımının formasını bir resmi maçta ilk kez o gün giymişti.

Bursaspor’un 4-0 kazandığı maçta Ercüment iki gol, Ömer ve Mesut da birer gol atmıştı. Baliç oynadığı futbol ile umutları arttırmaya devam ediyordu.

İntertoto Kupası’nda daha sonra sırasıyla Bursa’da 2-0 kazandığımız Beitar Jerusalem, Belçika’da yine aynı skorla 2-0 kazandığımız Charleroi ve Bursa’daki 1-1’lik Kösice maçları… Atatürk Stadı’nda 2-1 aldığımız Ofi Girit karşılaşması…

Baliç tüm maçlarda ilk 11 çıktı. Bu maçlarda harikalar yarattı ama gol atamamıştı. Hatta Ofi Girit maçında akıl almaz goller kaçırmıştı. Maçın sonlarına doğru kaleciyi de geçmiş ama topu yine direğe nişanlamıştı. Biyediç O’nu o maçta ilk kez olarak oyundan aldı. Elvir Baliç, yedek kulübesinde gözyaşları ile ağlıyordu; çünkü iyi futbolunu golle süslemek istiyordu.

İLK GOL İÇİN KARLSRUHER MAÇINI BEKLEMİŞTİ

Elvir Baliç nihayet ilk golünü unutulmaz Karlsruher maçında atacaktı.

2 Ağustos 1995 Perşembe günü Bursa Atatürk Stadı, tarihi günlerinden birini yaşıyordu. Tribünlerde 21 bin seyirci vardı. Alman ekibi Thomas Hassler’in 26.dakikadaki golüyle öne geçti. 55. dakikada Elvir Baliç öyle bir gol attı ki, 30 metreden gönderdiği füze ile skora eşitlik geldiğinde Bursa’da yer yerinden oynuyordu.

Süper solak, gol sonrası tribünlere koşmuş, tellere tırmanmıştı. İçindeki fırtına Atatürk Stadında ilk kez ortaya çıkmıştı. Maçın canlı yayın spikeri Öztürk Pekin; “Baliç çıldırdı!” diye bağırıyordu.

O maçta üç topumuz direkten döndü. Uzatmada öne geçtik ama penaltılarda 9-8 elendik.

Birçok unutulmaz an sayabilirim o maçla ilgili ama Baliç’in ilk golü ve Musisi’nin önderlik ettiği Timsah Yürüyüşü’nün dünyaya lansmanı o gün olmuştu.

Ne unutulmaz bir gündü, kaybetmiştik ama ne unutulmaz bir maçtı!

Geride kalan 3 aylık İntertoto Kupası macerası ile Bursaspor sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin takımı olma yolunda dev bir adım atmıştı. Her sporseverin sempatisini kazanan bir takım olmuştu.

Elvir Baliç’in bu noktaya gelmede katkısı çok büyüktü.

Sonraki yazıda: İntertoto sonrası Baliç’in üç sezonu…. Gol rekorları, Bursaspor’dan ayrılışı ve yeşil beyazlı takıma 9 milyon dolar kazandıran imzasının öyküsü.

Yayınlanan makalelerde belirtilen görüşler ve fikirler sadece yazarın/yazarların görüşüdür. Yayınlanan içeriklerle ilgili bütün sorumluluklar yazarlara aittir.

Bu haber ilginizi çekebilir