Otomotiv, tekstil, metal, gıda, makine ve mobilya gibi birçok sektör, bu şehrin insanının ekmek kapısı olsa da, bu toprakların en önemli değerlerinden biri de hiç şüphesiz futbol.

Bu şehirde doğup, büyümüş yüzlerce yetenekli ayağın birçoğu, bazen bizi hayal kırıklığına uğratsa da, aralarından biri hâlâ göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. O, dünyanın en elit ligi olan La Liga’da attığı gollerle Bursa ve Bursaspor’un ismini hatırlatmaya, bilmeyenlere de öğretmeye çok kararlı.

FUTBOL HİKAYELERİMİZ BAŞLIYOR
Ben de SporBursa.net’te anlatacağım hikayelere onunla başlamak istedim. Şimdi gelin, Enes Ünal’ın hayatına doğru zaman yolculuğuna çıkalım.

80’li yıllarda dedesinin Eskişehir’de polislik yaptığı dönemde tayininin Bursa’ya çıkmasının ardından, Ünal ailesi yeşil topraklara göç eder. Hikaye işte tam olarak burada başlar.

O zamanlar daha çocuk olan babası Mesut Ünal, mahalleden arkadaşlarıyla şehrin en büyük takımı olan Bursaspor’un altyapı seçmelerine girerek hayatının kırılma noktasını yaşar.

Bu, öyle bir kırılma noktasıdır ki; bundan yıllar sonra dünyaya gelecek çocuklarının bile hayatını etkiler.

Babası Vakıfköy Tesisleri’nde 12 yaşından, 20 yaşına kadar kendini geliştirir ve iyice pişip A takıma yükselir. Gerisi ise hepimizin bildiği gibi…

Baba Mesut Ünal, Bursaspor tarihinde unutulmaz izler bırakır.


1997 yılının 10 Mayıs’ına gelindiğinde, Zübeyde Hanım Doğumevi’nde o gün dünyaya gözlerini açan Enes isimli bir çocuk doğar…
Anne ve babası bebeklerini heyecanla kucaklarına almışlardır almasına ama Ünal ailesinin ilk oğlunun bacakları biraz yamuk doğmuştur.
Hatta o kadar yamuktur ki, teyzesi sürekli bacaklarını elleriyle düzeltmeye çalışır…

Elbette bu durum karşısında annesi üzüntüsünü gizleyemez ve doktora dert yanmaya başlar.
Olayı annesi nezdinde unutulmaz kılan kısmı ise 26 yıl önceki o muayenelerin birinde doktorun ona söylediği ve yıllar boyunca oğlu ile defalarca paylaştığı şu cümle:

“Kızım, neden üzülüyorsun? Çok iyi futbolcu olur bu çocuktan, üzülme.

9 YAŞINDA ALTYAPIYA GİDER

Doktorun bu sözleri, belki de geleceğin ilk müjdesidir. Nitekim, daha sonra küçük Enes’in en sevdiği oyuncaklarından biri babasının ona aldığı futbol topu olmuş.

9 yaşındayken Vakıfköy’ün yolunu tutan Enes için, bu yol; kariyerinin geri kalanında başarıya götürecek en önemli yol olacaktı… Tıpkı babası gibi…

Eski Garaj’dan kalkan Vakıfköy minibüsleri ne futbolcular taşımıştır tesislere, ama o çok başkadır. Çok geçmeden altyapıda farkını gösterir ve akademi liglerinde fırtınalar estirir.

Leblebi gibi goller atar.

Milli Takımların tüm yaş gruplarında forma giyer.

16 YAŞINDA G.SARAY’A ATTIĞI TARİHİ GOL

O fırtına, onu 2013 yılında sadece 16 yaşındayken A takıma yükseltir.

5 Mayıs 2013 tarihinde Bursaspor ile senelik 500 bin lira olmak üzere, 3 yıllık sözleşmeye imza atar.

İlk golünü; 25 Ağustos 2013‘te Atatürk Stadı’nda; Batalla’nın asistiyle Galatasaray ağlarına göndererek, “Süper Lig’de gol atan en genç oyuncu” unvanını elde eder.

Maç sonu ise şu sözleri söyler:
“2-3 gündür maçı kafamda yaşıyordum. Bugün de, eğer oyuna girersem gol atacağımı biliyordum. Kaptanımız İbrahim Öztürk de bana girersem gol atacağımı söyledi. Girdim ve golümü attım, çok mutluyum.”
Artık bütün Bursa’nın evladıdır o, hem de daha 16 yaşındayken…

DAHA LİSEDEYKEN İDOL OLDU

Sadece Bursaspor’da değil, Ümit Milli Takım’da da yerini alarak, o dönem tüm Türkiye’nin dikkatini çeker. Hem Bursaspor, hem Milli Takım, hem de liseyi birlikte götürürken, daha o yaşında şehirdeki birçok küçük futbolcu adayına ilham kaynağı olmaya başlamıştı…

Mottosu ise belliydi:
‘’Siz kendinize inanın, o zaman herkes de size inanacaktır.’’

Kendine inanmış, kıvırcık saçlı bu genç yıldızın, o sezonun ardından transfer döneminde adının İstanbul takımları ile geçmesi ise tesadüf değildi elbette…

Bursa’nın yetiştirdiği futbolcular ne zaman parlasa, hep peşine düşerler çünkü…

Ancak onun yanıtı çok net olmuştu:
Ben Bursaspor’un futbolcusuyum. Burada olmaktan mutluyum. Adımın şampiyonluk adayı kulüplerle geçmesi güzel bir olay. Ancak Bursaspor’da oynamaktan dolayı mutluyum.

VEFA VE VİZYON

Vefa ve vizyon, damarlarına işlemiştir adeta…

Nitekim, o zamanlar bu bilince sahip olan Enes’in bundan 2 sene sonra 2015‘te, henüz 18 yaşındayken; Chelsea, B. Mönchengladbach, Juventus ve Santos gibi ünlü takımlar peşine düşer. Ancak İngilizlerin dünya devi Manchester City hızlı davranan taraf olur.

Bu şans değil, çok çalışmanın ve azmin büyük bir timsalidir.

Enes’in Avrupa’ya giderken yazdığı veda mektubu bugün hâlâ Vakıfköy’ün duvarlarında bir gurur abidesi olarak yer almaktadır.

Daha 18 yaşındayken; A Milli Takım‘da oynayan Enes, çok kısa bir sürede Avrupa’nın kapılarını açıp bir peri masalına imza atarak, Pep Guardiola gibi büyük bir antrenörün yönetiminde antrenmanlara çıksa da, A takımda forma şansı bulamaz.

City için Enes Ünal, bir yatırım transferi olmuştur. Ama Enes’i bu yıldırmaz. Önce Genk’e, sonra da NAC Breda’ya kiralanır.

Burada geçirdiği yıllarda Avrupa futboluna ve kültürüne alışan genç Ünal, asıl çıkışını, Hollanda’nın önde gelen takımlarından Twente’de yapar.

Kaderin cilvesi bu ya; tuttuğu takım Bursaspor’un belki de başarılı geçen yıllarının ardından, kırılmaya başlayacağı maç UEFA Kupası play-off’larında Twente maçı olmuştur. Tabii bunun yıllar sonra farkına varılsa da, yeşil-beyazlı takım için düşüş Twente maçından sonra başlamıştır. Ama Enes’in bu takımdaki kaderi aynı olmaz.

Twente’ye kiralanan Enes Ünal, 33 maçta 19 gol kaydeder. Ama bu başarı onu Manchester’da tutmaya yeterli olmaz.

Avrupa’nın güneyinden gelen bir telefon, kariyerinin devamında kendini bulacağı ülkeye olan bir davettir.

Onun yeteneğine inanan Villarreal, Enes için tamı tamına 14 milyon euro öder ve Bursalı golcü artık La Liga’dadır.

Onun için başarı bir yolculuktur, varış noktası değildir. Ondan çok şey bekleyen İspanyollara kendini göstermek ister. Zira, Villarreal cephesinden yapılan açıklamalarda Ünal’a övgüler yağdırılıyordu…

El Submarino Amarillo (Sarı Denizaltılar) lâkaplı takım ile 32 maça çıkıp, 5 gol atıp ve 3 asist kaydeder.

Ancak, orada da istediğini bulamaz Enes

2017’deki kısa bir Levante yolculuğu ile birlikte, 21 yaşında kariyerindeki 8. takım Real Valladolid olur.

2019 yılında ilk geldiği zaman takımda sırıtır ve pek de bekleneni veremez. Hâlâ seviye atlayamamış ve sanki bir şeyler eksikmiş gibi bir görüntü verir.

Kulüp performansı umut vermezken, aynı zamanda Milli Takım performansı da çok tartışılır.

ARTIK BU LİGİN OYUNCUSU

Kötü zamanlar geçirse de, bu günleri geride bırakarak ilerleyen süreçte takımına daha fazla adapte olur ve o ligin oyuncusu olmayı başarır.
2019 yılında Belçikalı futbolcu Lisa Smellers ile hayatını birleştiren Enes’in, o yaşlarda dünya evine girmesi daha stabil bir hayata geçişini sağlar. İspanyolca öğrenmesi de, oyun içinde olan biteni daha fazla anlamasına yardımcı olur.

Burada 71 maça çıkarak 14 golü ağlara gönderir.

O dönem Real Valladolid’in başkanı olan eski Brezilyalı efsane futbolcu Ronaldo Nazario, Enes hakkında şunları söyler:
Umarım Enes bir yıl daha kadromuzda olur, ama ben bu olasılığı çok zor görüyorum. Bizim için çok önemli bir futbolcu ama şimdi kendi takımına, Villarreal’e dönmek zorunda. Biz elbette ona sahip olmak isteriz. Ama bu bize bağlı değil. Fakat şunu söyleyebilirim ki, Enes’i kadromuzda tutmak ve gollerine bizde devam etmesini sağlamak için büyük bir çaba harcayacağız.

Tam da söylediği gibi olur ve Enes’i takımda tutamaz. Villarreal Kulübü ile Haziran 2022’ye kadar geçerli sözleşmesi olan 23 yaşındaki milli futbolcu, Valladolid ile olan kiralık sözleşmesinin sezon sonunda bitmesi nedeniyle Villarreal’e geri döner.

Forvet olarak özelliklerini geliştirmek, nereye koşacağını ve nerede top alacağını bilmek çok önemlidir.

Enes bunun farkına varır ve nitekim bir sonraki durağında da bunu sahaya doğrudan yansıtacaktır.

12 Ağustos 2020’de tekrar yükseklere çıkacağı bir başka İspanyol ekibi Getafe’ye transfer olur. Buraya transfer olmasında, takımdaki aile ortamı, kaliteli futbolcular ve teknik heyet önemli bir etkendir.

Enes’in Getafe sayfası o kadar parlaktır ki, bu takımda adeta kendini tam anlamıyla bulmuştur. 2020-21 sezonunda La Liga’da çıktığı 28

maçta 4 gol atar. Ancak bu onun sadece ısınma sezonudur. Bir sonraki sezon çıktığı 37 maçta attığı 16 gol bunun bir göstergesidir.

2022-23 sezonu ise onun La Liga’da parladığı ve yeniden bütün Avrupa’nın gözünü üzerine çevirdiği bir sezon olur.

GOL KRALLIĞINDA İDDİALI

Bu sezon toplam gol sayısını 14’e çıkaran Enes, Barcelonalı Robert Lewandowski (19 gol) ve Karim Benzema‘nın (17 gol) ardından La Liga‘da Espanyollu Jose Luis Mato ile birlikte en golcü 3. futbolcu konumunda bulunuyor.

Onun şansı mıdır bilinmez ama, harika bir yıl geçirdiği Getafe bu sezon kümede kalma mücadelesi veriyor.

Ancak o, sahaya varını yoğunu koyup takımını ligde tutmaya ve gollerine devam etmekte çok kararlı…

İSPANYA’DA TARİHİ REKOR

3 Mayıs 2023 günü oynadıkları ve takımın tek golünü ağlara gönderdiği Celta Vigo maçı ile de tarihe geçti Enes

Milli futbolcu, Nihat Kahveci‘yi geçerek 196 kez ile “La Liga’da en çok forma giyen Türk futbolcu” oldu.

Getafe formasıyla 98, Valladolid formasıyla 68, Villarreal formasıyla 23 ve Levante formasıyla 7 maça çıkan Ünal, bu alanda rekorun sahibi oldu. 26 yaşındaki futbolcu, La Liga karnesiyle, aslında bir nazar boncuğunu hak ediyor.

Çünkü, toplamda çıktığı 196 maçta 52 gol ve 14 asistlik katkı verdi.

HİKAYE ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR

Bir golcünün ‘prime time’ yani kariyerinde parladığı zamanlar 27-32 yaş arasındadır. Bunun birçok örneğini futbol tarihinde bulmak mümkün.

Yani, Enes için hikaye bitmiş değil, aksine yeni başlıyor.

Onun başarısının sırlarından biri, geçici başarısızlıkların onu yenmesine izin vermemesi!..

Zor zamanlar geçirdiği anlarda bile mücadeleyi bırakmaması, onu La Liga’da gol krallığında üçüncülüğe taşıdı.

Kendisini hem fiziksel, hem de kültürel açıdan sürekli geliştirmesi en büyük artısı oldu.

1997’de Bursa Zübeyde Hanım Doğumevi’nde ayakları biraz yamuk doğan, ancak doktorunun “iyi bir futbolcu olabilir” dediği Enes’in başarı dolu hikayesi, yaklaşık 200 bin nüfusu bulunan ve Madrid’den 13 km uzaklıktaki Getafe şehrinde devam ediyor.

Bakalım, bu sezonki etkileyici performansı ile birçok kulübün dikkatini çeken ve bugün (10 Mayıs) 26. doğum gününü kutlayan Enes Ünal, sezon sonu hangi takıma gidecek ve biz Bursalıları gururlandırmaya nasıl devam edecek, bekleyip göreceğiz.

Yolun açık olsun Vakıfköylü Enes

Bu haber ilginizi çekebilir