Dünya sporunun yıldızları meditasyon yapıyor (2)

Seviniyorum; spor dünyasının yıldız sporcuları www.sporbursa.net üzerindeki SPORKOLOG yazılarımızı okuyor ve hatta geri dönüş yapıyor. Daha çoook paylaşım yapacağız ! Nitekim bilgi-deneyim paylaşıldıkça, değerlenmeye devam edecek, çoğalacak…

Avatar photo Okan Aras1 yıl önceSon güncelleme 08 Mayıs 2023 - 09:40

MUCİZE DEĞİL, GERÇEK…
Önceki yazımızda, mental antrenman içerikleri içerisinde yer alan ve öz olarak meditasyon konusunu işledik. Dünyadaki müthiş sporcuların, bu tekniği bir yaşam biçimi olarak algıladıklarını da ifade etmiştik.

Niçin yapıyorlar peki ?

Ha’di birkaç örnek vereyim :

  •  Yüksek performansa dayalı bir mücadeleden sonra, organizmanın toparlanma süresi 72 saat. Öyleyse, çok iyi dinlenmek gerek. Bunun en iyi ilacı da UYKU… Uyku düzeninin iyileşmesiyle, performans artışı beraberinde gelebilmektedir. (Genel bir sorun olan, iyi uyku meselesine çözümlerimi, bir başka yazımda ayrıntılı olarak aktaracağım.)
  •  Antrenman; çevresel baskılar, dikkat dağıtıcılar, karşılaşılan zorluklar, sakatlıklar, geçmişte yaşanan olumsuzluklar, sporcularda doğal olarak bir özgüven kaybı yaratabilir. Ama, doğru ve düzenli meditasyon sayesinde, tamamen bulundukları ana odaklanma kolaylaşır.
  •  Gençler, yıldız sporculara ve kazanımlarına elbette çok özeniyor. İyi de onların bu seviyeler için hangi zorluklar içinde yaşadıklarının farkında değiller ki. Gerçek yıldızların ortak özelliği, sistematik ve düzenli çalışmalarında gizli. İşte bu yıldızlar, olumlu-olumsuz düşüncelerini, ancak ve ancak özel mental antrenman metotları ile kontrol ediyor.

STRES YOK… MUTLULUK VAR…

Başarı; mutluluk ile mümkün… Yaptırdığımız pratik meditasyon örnekleri, stres ve kaygı azaltmada etkin rol oynar ki, yaşam kalitesi yükseltir. Sosyal bağ yaratıp, aidiyet duygusunu geliştirir. Ve her fırsatta yinelediğim mottomuzu hatırlatmamda fayda var :

-Başarılı sporcular mutlu olamayabilir. Ama, mutlu sporcular kesinlikle başarılı olur.

Her performans olumlu sonuçlanmaz ki. Mücadele sonrası sorunları düşünmek zaman kaybıdır. Oysa, öncelikli olarak kazanabilmek için, oyun içindeki taktiklere odaklanmak şarttır. Bu durumda, sporcularda kaybetme kaygısı, endişesi yok olur. Amaç, ekip anlayışında yer alan, kazanma üzerinedir.
Yapılan, mental antrenman sayesinde, sporcular kendi bedenini tanır; daha az sakatlık yaşar ve hatta sakatlansa dahi sahalara daha kısa sürede döner…

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki; yapılan meditasyon seansları, odaklanma gerektiren her görevin, daha doğru yapılmasında önemli faktörlerden biridir. Zihinsel dünyanın, olumsuz dış etkenler karşısında, dirençli ve sağlıklı kalmasına katkı sağlar…
Spor dünyasının her biriminde, doğru zamanda doğru karar verebilme sürelerinin, inanılmaz kısa olduğunun farkındasınız diye düşünüyorum. Yapılan pratik mental antrenman metotları ve meditasyon seanslarıyla, doğru kararlar verip, doğru hamleler yapılması, saniyeden de kısa süreler içinde gerçekleşir.

Özetin özetine gelince; bir an önce mental zenginlik için destek almak, yüksek performans sporcuları için olmazsa olmaz değerlerden biridir. Çok daha iyi, mutlu ve başarılı olmak mümkün. Yeter ki; kuvvetlice isteyin…

Yayınlanan makalelerde belirtilen görüşler ve fikirler sadece yazarın/yazarların görüşüdür. Yayınlanan içeriklerle ilgili bütün sorumluluklar yazarlara aittir.

Bu haber ilginizi çekebilir