-Asıl sporcu ZİHİNdir.

Vücut;

zihnin daha hızlı koşmak;

daha yükseğe sıçramak ve/veya

daha güçlü olması için kullandığı bir araçtır…

 

SAĞLAM İRADE

Taraftarın en çok kullandığı bu cümledir. Kendisinde olmasa da, büyük bir aşk ile izlediği için ister; üstelik haklıdır da… Ve bu sağlam irade, pek çok ayrıntıyı kapsar da, farkında olmak ve gereğini yapmak; inanılmaz  zor bir süreçtir.

Sporcuları harekete geçiren güç ve yeteneği temsil eder ki, yapılan işin doğru-eksiksiz gerçekleşmesinde asıl belirleyicidir.

Oluşturulan farkındalık ile sağlam irade; yapılan eylemden önce gelse de, iyi oyun, yüksek performans gibi süreçlerde bütünleşerek devam eder…

Peki nasıl olacak ? Nasıl gelişecek ?

Kuvvetlice istemek birinci kural; isterseniz buna niyet de diyebilirsiniz. Ama, kararlılık esastır; istemek yetmez. Yapılan çalışmalar, hedefe yönelik olmalı ki, asıl performansa odaklanma gerçekleşebilsin.

Unutmadan hatırlatmam gerekirse; anlık veya belirli dönemlerde elde edilen, inişli çıkışlı başarılı performans sorunludur. Mutlu-huzurlu ve her mücadelede alınan keyif, disiplinin sporcu tarafından doğru algılanmasının bir sonucudur…

 

MUTLU BİREY…

Sporcular, antrenmana yüzde 90 fiziksel, yüzde 10 mental (zihinsel) olarak hazırlanır ve odaklanır.

Oysa; müsabakaların yüzde 90’ı zihinseldir.

Çünkü performans sporcularını, fiziksel olarak, birbirinden ayıran oran, çok çok küçüktür.

Yukarıda kısaca değindim ki; mükemmel bir sporcunun hem yeteneği, hem de iradesi olmak zorunda, birbirine koşuttur.

Ama, iradenin daha güçlü olması şart diye düşünürüm…

Sporun her rengindeki performans sporcularına, kişisel ve kurumsal anlamdaki psikolojik destek, günümüz gereklerinin başında geliyor.

Yüzde 99 değil; yüzde 100 mutluluk ve beraberinde oluşturulan yüksek performans başarılar için, sezon boyunca 7 gün 24 saat, mental(zihinsel) anlamda destek alınması; ekmek gibi, su gibi en önemli ihtiyaçtır.


Editörümüz, sözümü bağlayıp, haftaya devam etmemi istiyor, hissediyorum. O zaman; ilk sözüm de, son sözüm de aynı olsun :

Performans sporcuları için Mental Antrenman şarttır !

Yayınlanan makalelerde belirtilen görüşler ve fikirler sadece yazarın/yazarların görüşüdür. Yayınlanan içeriklerle ilgili bütün sorumluluklar yazarlara aittir.

Bu haber ilginizi çekebilir