Şaşırtan erteleme

Bilinenin aksine futbolla yatıp kalkmayan nadir spor yazarlarından biri olarak ülkemizde düzenlenen iki büyük yol bisiklet yarışının bu yılki edisyonlarını izlemeyi beklerken; 6 Şubat’ta yaşadığımız acı deprem felaketi nedeniyle önce Tourof Antalya iptal edildi, sonrasında da 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu ileri bir tarihe (Ekim) ertelendi. 

Avatar photo Mustafa Yaşar1 yıl önceSon güncelleme 12 Nisan 2023 - 00:43

Türk bisikletinin bu iki önemli uluslararası yol yarışının yapılamaması birçok anlamda elbette ki iyi olmadı.

9-12 Şubat tarihlerinde yapılması planlanan Tour of Antalya için tüm hazırlıklar tamamlanmış, hatta yabancı takımların birçoğu Antalya’ya gelmişti. 5. kez düzenlenecek yarış için her şey hazırdı.

Daha önce de 2021 yılında pandemi nedeniyle yapılamayan ve sekteye uğrayan yarış bu kez de asrın deprem felaketi nedeniyle iptal edilmek zorunda kalarak gündemini yitirmiş oldu.

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takvimine son anda giren ve 23-30 Nisan’da düzenlenmesi için ihalesine bile çıkılan 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun son anda ertelenmesi ise doğrusu bu ya benim anlamakta güçlük çektiğim bir gelişme oldu.

Birçok spor branşında müsabakalar oynanır, hatta ülkemizde Avrupa şampiyonaları yapılırken, TUR’un ertelenme kararı, başta ben olmak üzere bisiklete gönül vermiş az sayıdaki meslektaşım arasında da şaşkınlıkla karşılandı.

Bu erteleme kararı daha çok su kaldırır ama şimdilik olan biteni gözlemlemekle kalmayı yeğliyorum.

İçeride bunlar olurken okuyucuya rehber olması açısından 106. İtalya Bisiklet Turu’nun 18 World, 4 Kıta takımının katılımıyla 6-28 Mayıs’ta yapılacağını hatırlatalım.

Giro d’Italia, 2001‘deki ilk seferinin ardından tarihinde ikinci kez Abruzzo bölgesinden başlayacak ve ülkenin başkenti Roma‘daki İmparatorluk Forumlarında sona erecek.

21 günlük dev bisiklet şölenini izlemek isteyenlere ise her zaman olduğu gibi Eurosport ekranları ev sahipliği yapacak.

Yayınlanan makalelerde belirtilen görüşler ve fikirler sadece yazarın/yazarların görüşüdür. Yayınlanan içeriklerle ilgili bütün sorumluluklar yazarlara aittir.

Bu haber ilginizi çekebilir